Dnia 31 października 2017 r. uczniowie z klasy IIIG i niektórzy z klasy VII udali się na wycieczkę finansowaną z Projektu Unijnego – Naukowa Ekspedycja w Gminie Bochnia wraz z nauczycielami panem Radkiem Wójcikiem i panią Agnieszką Lech.
Wyjechaliśmy wcześnie rano. Wszyscy byli bardzo ciekawi, co czeka nas tego dnia. Celem naszej wyprawy było zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie oraz uczestnictwo w warsztatach edukacyjnych. Gdy dotarliśmy na miejsce, przekroczyliśmy bramy Ogrodu. Widok był niesamowity, mnóstwo urządzeń i dziwnych przyrządów. Po ogrodzie oprowadzała nas pani przewodnik. Oglądaliśmy wiele stanowisk, a uczestnicy byli zachwyceni i podekscytowani. Jedno z nich to stanowisko z pryzmatem, który tworzy ze światła słonecznego piękną tęczę. Jest kilkadziesiąt razy większy od pryzmatów szkolnych, zbudowany z pleksi, w środku którego znajduje się gliceryna. Po rozszczepieniu światła białego poszliśmy do tarczy Newtona, gdzie uzyskaliśmy odwrotny efekt. Kolorowa, nieruchoma tarcza staje się biała przy prędkości 1800 obrotów na minutę. Kilka kroków dalej przeszliśmy do ogromnego kalejdoskopu… Układ luster, jak w popularnej zabawce – pod kątem 60 stopni, ale kolorowych szkiełek brak. Byliśmy za to my. Sami tworzyliśmy obiekt, który podlegał wielokrotnym odbiciom. Sprawdzaliśmy jak wygląda tył naszej głowy, czy wszystko jest tak jak tego oczekujemy. I potem udaliśmy się dalej, bo przecież nie można długo wytrzymać w tłumie sobowtórów!
Świat zaczynał nas dziwić coraz bardziej, a to dopiero początek naszej dzisiejszej przygody. Każde z urządzeń w ogrodzie prezentowało jedno lub kilka zjawisk fizycznych, a osiągnięcie celu nigdy nie polegało na zasadzie „wciśnij guzik i obserwuj”. Przy innym stanowisku mogliśmy sprawić, że powstanie wir wodny i obserwować jego niepowtarzalne zachowanie, które wynikało z prędkości kręcenia korbą. Jako atrakcją dodatkową było bujanie na żyroskopie, z czego niektórzy odważni uczniowie skorzystali. Ponadto nasza grupa miała możliwość uczestnictwa w specjalnych warsztatach akustycznych.
Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Inżynierii Miejskiej w centrum Krakowa. Udaliśmy się tam autokarem. Na miejscu czekała na nas pani przewodnik, najpierw poszliśmy zwiedzać zabytkowe tramwaje, plansze i zdjęcia ilustrujące rozwój linii tramwajowych w Krakowie od roku 1882. Następnie zwiedziliśmy stałą wystawę „Motokultura” i „P ja paradoks – opowieść o Fiacie 125p. Wystawa powstała z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia produkcji tego modelu w Polsce. W siedzibie muzeum oglądnęliśmy około 20 pojazdów w interaktywnej aranżacji – nowoczesnej, ale nawiązującej w każdym detalu do czasów PRL-u. Na ekspozycji prezentowane były samochody i jednoślady produkowane w Polsce, filmy i dokumenty archiwalne, najciekawsze części zamienne, obrazujące ewolucję konstrukcji pojazdu. Ponadto oglądaliśmy wystawę „Drukarstwo Krakowskie w XV- XX wieku”, gdzie widzieliśmy maszyny drukarskie, prasy, archiwalia przedstawiające rozwój techniki i dzieje druku w Krakowie i nie tylko. Mieliśmy też możliwość działania czynnego w wystawie interaktywnej, na której mogliśmy obsługiwać wiele modeli przydatnych w życiu człowieka. Na zakończenie wzięliśmy udział w warsztatach drukarskich, na których poznaliśmy historię pisma i technikę czerpania papieru. Sami mogliśmy stworzyć swój własny papier i poćwiczyliśmy kaligrafię gęsim i bambusowym piórem. Zabawa była niesamowita. Niektórzy spisali się bardzo dobrze. Każdy mógł odnaleźć się w ogromie niesamowitości technicznej będąc w tym miejscu.
Wróciliśmy późnym popołudniem, ale warto było mimo panującego chłodu zdobyć tyle cennych informacji.
Zapraszamy do galerii zdjęć