W ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej w naszym przedszkolu w grupie „Sówek” przeprowadzono akcję „Mały Miś – regionalista” W tym celu wybraliśmy się do WDK w Siedlcu na spotkanie z P. Eweliną Łubik, Julią Tabor i P. Pawłem Opydem, którzy przywitali nas w pięknych regionalnych strojach.
Tym razem „Mały Miś zaprosił nas do zabawy w badaczy historii i kultury naszego regionu. Dzieci dowiedziały się: co to region, jak dawniej żyli ludzie w naszym regionie, jak się ubierali i ile lat istnieje nasza wieś. Jako że pochodzimy z regionu krakowskiego P. Ewelina szczegółowo opisała i pokazała strój krakowski damski i męski. Mogliśmy też zobaczyć i usłyszeć, na czym grają członkowie zespołu ludowego „Siedlecanie”. P. Ewelina razem z Julią zagrały na okarynie (ludowy instrument muzyczny z grupy aerofonów wargowych, rodzaj fletu naczyniowego o jajowatym korpusie. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa occarina, oznaczającego gąskę) a P. Paweł na heligonce (Harmonia diatoniczna ma 2 rzędy guzików ułożonych niechromatycznie (diatonicznie). Harmonia chromatyczna zawiera wszystkie 12 dźwięków w układzie 3-, 4- i 5-rzędowym, bądź w układzie fortepianowym). Ponadto dzieci zobaczyły próbkę tańca regionalnego, jakim jest „Krakowiak” wraz z przyśpiewkami. Nauczyły się także kilku przyśpiewek. Przedszkolaki świetnie bawiły się w starodawne zabawy jak: Lisek, Ciuciubabka, Szczur. Na koniec P. Ewelina urządziła dla dzieci quiz z nagrodami. Pytania były trudne, bo zawierały słowa, których dziś się już nie używa, ale przedszkolaki świetnie poradziły sobie odgadując ich znaczenie. Wiele radości sprawiły dzieciom kolorowanki pary w krakowskich strojach. Mogli się tu wykazać znakomitą obserwacją oraz spostrzegawczością, bo ich prace odznaczały się starannością i wiernością doboru kolorów.
Najstarsza grupa, czyli „Sówki” odwiedziły ponadto „Izbę regionalną”, gdzie zgromadzono wiele sprzętów, urządzeń i ubrań z dawnych czasów. Niektóre eksponaty mają 100 lat a nawet więcej. Dzieci zobaczyły m. in. żelazko z duszą, maselnicę, dzieżę do wyrobu ciasta chlebowego, łopatę do wyjmowania chleba z pieca, sierp, chomonto dla konia, chusty
i gorsety krakowskie ręcznie wyszywane i wiele innych. Znajduje się tam też księga, w której można poczytać na temat zgromadzonych eksponatów oraz ginących zawodów, jakie niegdyś wykonywali mieszkańcy naszego regionu. Zajmowali się m. in. ciesielstwem, dekarstwem, stolarstwem, bednarstwem, kołodziejstwem, plecionkarstwem, sitarstwem, garncarstwem, kowalstwem, torfiarstwem, rymarstwem, tkactwem krawiectwem, szewstwem, młynarstwem, domowym wypiekiem chleba, bartnictwem i pszczelarstwem. Przedszkolaki podczas tej wizyty w WDL i Izbie Regionalnej zdobyły wiele cennych informacji i dowiedziały się, co nieco o historii naszego regionu.
Siedlec liczy obecnie 865 mieszkańców. Jest to wieś królewska z 1388 roku. Położona jest na prawym brzegu Raby. Kultywuje się tu rodzimą kulturę i tradycję. Od 1911 r. istniała tutaj orkiestra dęta, a od 1948 r działa znakomity Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca „Siedlecanie”, założony przez nauczycieli Zofię i Ludwika Zacharów, rozsławiający region Przyrabia w kraju i zagranicą. W 1995 roku przy świetlicy wiejskiej założono Izbę Regionalną, w której można oglądać zabytkowe przedmioty gospodarstwa domowego i narzędzia używane przez miejscową ludność, a także stare fotografie, książki, stroje ludowe sprzed dwóch stuleci. Najstarszy eksponat pochodzi z 1880 roku.
( http://www.bochnia-gmina.pl/art,72,solectwo-siedlec)
Zapraszamy do galerii zdjęć i filmiku