HISTORIA NASZEJ SZKOŁY
Szkoła w Siedlcu jest usytuowana w środowisku, o którym można powiedzieć, że stworzyło własną kulturę, która jest mocno zakorzeniona w tradycji i historii. Faktycznego roku powstania szkoły nie znamy. W kronikach kościelnych odnotowano ,że ,,szkołę poświęcono 7 XI 1902 roku” Obiekt został wystawiony z funduszy księdza proboszcza parafii Chełm- Adolfa Albina. Uczyło w niej wówczas dwóch nauczycieli. W kronikach szkolnych znajduje się akt powołania 12 XI 1924 roku szkoły jednoklasowej, która z biegiem czasu się rozrastała.16 października 1937 roku Inspektorat Szkolny w Krakowie wydał dokument dotyczący przemianowania szkoły z dniem 15 listopada 1937 roku na Publiczną Szkołę Powszechną Stopnia I.
Obecny budynek szkoły został oddany do użytku 20 lipca 1968 roku. Pracami społecznymi kierował komitet budowy, któremu przewodził Cyprian Korpała, sołtys wsi- Michał Dziurdzia, bibliotekarka Maria Smaga oraz Julian Zając i Eugeniusz Łach. Nad przebiegiem uroczystości otwarcia szkoły czuwała p.o. kierownika szkoły Zofia Zacharowa. Szczególnym gościem był Władysław Kurdziel- przedstawiciel Polonii w USA – który,, ofiarował na szkołę jeden z pierwszych 25 tysięcy złotych”.
Z przyczyn losowych nieobecny był por. Leon Pająk – uczestnik obrony Westerplatte. Szkoła otrzymała imię Bohaterów Westerplatte, a planszę przedstawiającą pomnik patrona namalował artysta Liceum Nauk Plastycznych w Nowym Wiśniczu profesor Walerian Kasprzyk. 1 września 1968 roku stanowisko kierownika szkoły objął Tadeusz Jawień.
13 kwietnia 2005 roku Rada Gminy Bochnia powołała Zespół Szkół Gminnych , w skład którego wchodzą: Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Szkoła działa w środowisku, które stworzyło własną kulturę mocno zakorzenioną w tradycji i historii. Od 1948 r. działa tu Zespół Regionalny ,, Świetlicowe Ludki” założony przez nieżyjących już nauczycieli – Zofię i Ludwika Zacharów. Z czasem Zespół zmienił nazwę na ,, Siedlecanie”. Zespół Szkół Gminnych w Siedlcu realizuje Program Wychowania Patriotycznego ,, Ocalić od zapomnienia” napisany przez Dyrektor Szkoły Emilię Leo i nauczycieli humanistów. W ramach tego programu uczniowie zapoznają się z kulturą i obrzędowością regionu, biorą udział w spotkaniach z artystami ludowymi, uczą się tańca i śpiewu, poznają tradycje swoich przodków.
Drugą płaszczyzną działań w zakresie programu ,, Ocalić od zapomnienia” jest współpraca z różnymi krajami Europy Wschodniej. Uczniowie i nauczyciele odwiedzają Polaków żyjących w różnych miejscach świata: na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Węgrzech, Słowacji oraz w Niemczech i Czechach, niosąc wszędzie polską muzykę, pieśń, taniec i słowo. 12 listopada 2007 roku szkoła podpisała umowę o partnerskiej współpracy ze szkołą w Rumunii. Współpracę ze szkołami polonijnymi wspiera Stowarzyszenie ,, Wspólnota Polska” Oddział w Krakowie, realizując program Szkoły Patronackie. Zespół Szkół Gminnych w Siedlcu jest organizatorem różnorodnych imprez kulturalnych w środowisku, co stwarza możliwość współpracy z różnymi ciekawymi ludźmi i instytucjami. Dewizą szkoły jest wychowanie młodzieży na świadomych obywateli, chętnych do pracy dla swojej Ojczyzny.
W ramach projektu „Odnowa Artystycznej Doliny Centrum wsi Siedlec nad Rabą” rozpoczęto w 2008 r. rozbudowę szkoły w Siedlcu. Inwestycja objęła budowę sali gimnastycznej oraz przedszkola z węzłem kuchennym. Sala gimnastyczna w Siedlcu ma wymiary parkietu 24 na 12 metrów, na widowni ma się pomieścić ok. 100 osób. Nowe przedszkole w Siedlcu jest dwuoddziałowe, kuchnia może wydawać ok. 150 posiłków, a szkoła – dzięki wykorzystaniu pomieszczeń w dobudówce – zyskała salę komputerową, pokój nauczycielski, oraz nową kotłownię.
W ciągu niespełna dwóch lat powierzchnia szkoły zwiększyła się dwukrotnie, dzięki czemu warunki pracy i edukacji uległy olbrzymiej poprawie. Całość prac kosztowała zaledwie 2,5 mln zł. To milion złotych mniej, niż pierwotnie zakładano. Oszczędności były możliwe dzięki zastosowaniu przez inwestora systemu gospodarczego realizacji obiektu, a także nieodpłatnej pracy, którą na budowie świadczyli mieszkańcy.
Obiekt miał być otwarty pierwotnie 10 kwietnia, jednak z uwagi na tragedię pod Smoleńskiem uroczystość przeniesiono na 4 maja 2010 r. Uroczystość w Siedlcu rozpoczęła się od tradycyjnego przecięcia wstęgi zawieszonej w drzwiach do nowego obiektu. Zaszczytu dokonania symbolicznego otwarcia dostąpili nie tylko oficjele, lecz także przyszli użytkownicy ubrani w stroje krakowskie. Poświęcenia nowych pomieszczeń dokonał ks. Marek Krupa – proboszcz parafii w Chełmie. Na liście nominowanych do wyróżnienia medalem z widokiem rozbudowanej szkoły i hasłem „Oświata ludu dokona cudu” znalazło się 37 osób i instytucji zasłużonych dla powodzenia inwestycji. Emilia Leo Dyrektor Zespołu Szkół Gminnych w Siedlcu, poinformowała, iż stary budynek szkolny pochodzi z 1902 roku. „Nowy”, który powstał w latach 60. stał się za ciasny ponieważ od kilku lat mieściło się w nim przedszkole, podstawówka i gimnazjum. Działkę pod rozbudowę przekazała nieodpłatnie Spółka Pastwiskowa z Siedlca. Powołany został Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły w składzie: Emilia Leo, Stanisław Cagiel – przewodniczący, Zygmunt Szymański, Renata Nowak Pilch, Bogdan Korbut, Magdalena Walasik, Franciszek Cagiel, Włodzimierz Widłak, Krzysztof Ponisz, Leszek Mikołajczyk, Robert Zamęta, Ryszard Chojnacki, Bogdan Trzósło, Renata Worwa, Robert Więsek, Mariola Pilch i Kinga Migdał.
W trakcie budowy nowego obiektu wykonano remont instalacji elektrycznej w starym budynku oraz odmalowano ciągi komunikacyjne. W roku 2010 kontynuowano prace remontowe i wykonano plac zabaw. Nasza szkoła posiada bogatą ofertę edukacyjną, wykwalifikowaną kadrę, bardzo dobre wyniki edukacyjne i wizję bardzo dobrej bazy lokalowej.