Tematyka zajęć: Nie lej tyle wody!
Wydaję się, że wody na naszej planecie jest pod dostatkiem, bo przecież stanowi ona 71% jej powierzchni, ale jedynie 1% zasobów wodnych świata to woda pitna, dlatego należy ją oszczędzać. Średnio w Polsce każdy z nas zużywa w codziennym życiu około 150 litrów wody na dobę.
Chociaż wygląda na to, że wody w naszym kraju nie brakuje, to jednak są rejony Polski, gdzie ludzie borykają się z niedoborem wody, w takim wypadku oszczędzanie jej jest rzeczą oczywistą. Natomiast dla tych ludzi, którzy wodę w kranie mają cały czas, może zadziałać jedynie argument w postaci mniejszych rachunków. Ważny aspekt dotyczy też oczyszczania wody, bo z punktu widzenia zdrowia i różnorodności biologicznej – nie chodzi o ilość wody, tylko o jej jakość.
Dziś blisko 800 milionów osób nie ma dostępu do czystej wody, co stanowi 11% ludności świata. Ci ludzie zmuszeni są do korzystania z zanieczyszczonej wody zarówno do prania, sprzątania i mycia, jak i picia oraz gotowania. Problem ten dotyczy szczególnie mieszkańców Oceanii i Afryki Subsaharyjskiej, gdzie odsetek ten wynosi odpowiednio 45% i 39%.
Na naszych zajęciach zastanawialiśmy się jak to jest z wodą na wakacjach czyli jaki wpływ ma turystyka na zasoby wodne, a także próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: gdzie woda znika?
Woda zużywana jest do:
− picia i gotowania (3% całkowitej ilości zużywanej wody)
− codziennej toalety osobistej (7%)
− kąpieli (37%)
− prania (17%)
− zmywania naczyń (5%)
− korzystania z toalety (21%)
− sprzątania (5%)
− innych czynności (6%)
Następnie zrobiliśmy survivalową oczyszczalnię wody, której wizualne efekty działania były zadowalające, jednak na pewno nasza woda nie nadawała się do picia.
Zajęliśmy się również przygotowywaniem plakatów z okazji:
Światowego Dnia Wody, który przypada 22 marca
Polecamy grę „Młody hydrolog”
http://www.scholaris.pl/zasob/103810?tid[]=12&eid[]=POCZ&sid[]=PRZYR2&bid=0&iid=0&api=
Na zajęciach wykorzystano materiały z projektu edukacyjnego „Woda nas uwodzi”, zachęcamy również do korzystania z dodatkowych materiałów i wiedzy zebranej na stronie internetowej woda.edu.pl.